Безкоштовний доступ до тестів
Рейтинги ВНЗ
З НАМИ - до
ЗНО
на 200 балів !
Проход по ссылкам навигации
16 січня 2015 р. Всi новини

У 2015 році надбавки до оплати праці педагогів збережено, - Інна Совсун

 

 

Про фінансування української галузі освіти у 2015 році мова йшла на брифінгу, організованому ГО Центр дослідження суспільства в Українському кризовому медіа-центрі 15 січня 2015 року.

Деталі нового освітнього бюджету роз’яснювали та коментували: перший заступник Міністра освіти і науки України Інна Совсун та керівник освітніх програм Центру Єгор Стадний.

 Перший заступник Міністра Інна Совсун наголосила, що серед системних змін, закладених у Державному бюджеті на 2015 рік, слід окремо пояснити ідею  фінансування школи. Справа у тому, що раніше школи фінансувалися з місцевих бюджетів, і якщо цих коштів не вистачало, то в рамках субвенції вирівнювання з державного бюджету  місцевим надавалися ці кошти. Сьогодні, в рамках заявленого Урядом і Президентом України курсу на децентралізацію, субвенція вирівнювання в тому вигляді, в якому вона існувала раніше, не діятиме. «Забезпечення повної загальної середньої освіти є обов’язком держави, це одне з прав громадянина. Реалізація права дитини на отримання якісної освіти не може залежати від того, чи вистачає коштів у місцевому бюджеті», - підкреслила Інна Совсун.

За словами першого заступника Міністра, децентралізація покладає на  місцеву владу більше відповідальності за забезпечення локальних функцій, але фінансування шкіл виведено на державний рівень і буде здійснюватися через освітню субвенцію. Як пояснила Інна Совсун, новим бюджетом передбачено, що всі кошти на загальноосвітні заклади напряму йтимуть від Міністерства освіти і науки України до областей, а далі розподілятимуться за відповідною формулою.

Інша системна зміна - це державна субвенція на підготовку робітничих кадрів, котра так само йтиме від Міністерства та розподілятиметься по регіонам за відповідною формулою.

Перший заступник Міністра освіти і науки повідомила, що радикальних змін чи зменшень зарплат у вищій освіті не планується. «Якщо подивитися на обсяг грошей, які виділяються Міністерству освіти і науки на фінансування державного замовлення у вищій освіті, то ці показники є вищими, ніж минулого року, враховуючи, що Міністерству передаються вищі навчальні заклади Міністерства аграрної політики та продовольства України і Державної фіскальної служби України», - зазначила перший заступник Міністра.

У свою чергу, керівник освітніх програм Центру дослідження суспільства Єгор Стадний, аналізуючи фінансування освіти на 2015 рік, звернув увагу на норми Закону України 76-VIII  «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», що вносить певну кількість соціальних змін до Бюджетного кодексу.

На думку експерта, якщо взяти бюджет на 2015 рік, то видатки по Міністерству освіти і науки не мають скорочень, а навпаки підвищені на 3%. Зокрема, навіть з врахуванням нових університетів збільшено на 64 млн. грн. видатки на статтю підготовки кадрів ВНЗ ІІ-IV рівня акредитації, на 800 млн. грн., порівняно з 2014 роком, збільшено видатки на підготовку кадрів ВНЗ І-ІІ рівня акредитації. Як повідомив директор Центру суспільних досліджень, найзначніше збільшення видатків на підготовку кадрів відбулося для закладів освіти силових структур.

За словами Єгора Стадного, у законі враховано норми, які направлені на оптимізацію мережі загальносередніх навчальних закладів, в першу чергу, в сільській місцевості. Закон скасовує два мораторії на закриття шкіл: перший -  що закриття шкіл в сільській місцевості може бути лише за згодою місцевої громади; другий - що школи в сільській місцевості відкриваються незалежно від кількості учнів. «Вартість навчання одного учня в сільській школі значно більша, ніж у місті. Разом з тим потрібно простежити, щоб не відбулося невиправданого закриття освітніх закладів там, де цього робити не можна»,- наголосив Єгор Стадний. Крім того, він вважає, що оптимізація мережі шкіл не повинна торкнутися безкоштовного проїзду учнів та педагогів в сільській місцевості.

Керівник освітніх програм Центру дослідження суспільства також повідомив, що пільговий проїзд на залізничному транспорті для студентів у бюджеті 2015 року збережено в обсязі 2013 року, тобто 38 млн. гривень.

За словами експерта, у бюджеті передбачено зменшення пенсії для наукових та науково-педагогічних кадрів з 80% до 60 % від відповідного рівня заробітної плати. Але підкреслив, що ця норма не стосується тих, хто вже отримує пенсію.

Стосовно фінансування науки в Україні, то, за словами Єгора Стадного, левову частку коштів традиційно отримує Національна академія наук України та п’ять галузевих академій. Цього ж року Міністерство освіти і науки України на науку отримало 344 млн. грн., що на 17% більше ніж минулого. Разом з тим, є 18 наукових відомств, агенцій і Міністерств, які мають дослідження, прикладні розробки, науковий супровід. На думку експерта, 380 млн. гривень «наукового» бюджету розпорошено, ефективніше було б залишати кошти в рамках єдиного фонду, і з цього фонду розподіляти їх на конкурсних засадах.

 

 

За матеріалами: МОН