Безкоштовний доступ до тестів
Рейтинги ЗВО
З НАМИ - до
ЗНО
на 200 балів !
Проход по ссылкам навигации
27 квітня 2015 р. Всi новини

24 квітня 2015 року відбувся IX пленум Центрального комітету Профспілки працівників освіти і науки України.

 

IX пленум ЦК Профспілки: децентралізація влади та діяльність профспілок.

На порядок денний винесено ряд актуальних питань освітньої сфери та профспілкової діяльності, а саме:

– робота виборних органів організаційних ланок Профспілки з представництва та захисту трудових прав працівників навчальних закладів в умовах децентралізації повноважень органів державної влади та органів місцевого самоврядування;

– попередні підсумки звітів і виборів в оргланках Профспілки, скликання чергового з’їзду Профспілки, склад робочих груп з підготовки проектів основних документів з’їзду;

– внесення змін у складі ЦК Профспілки.

Засідання вели члени Бюро президії на чолі з Головою Профспілки Георгієм Трухановим. У роботі пленуму взяв участь Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий.

Основою обговорення стала ґрунтовна доповідь Голови Профспілки щодо роботи Профспілки, її обласних організацій, реагування на виклики та зміни, що відбуваються в усіх сферах суспільно-політичного життя країни.

«Актуальність питання, яке ми сьогодні розглядаємо, продиктована змінами в суспільно-політичному і соціально-економічному житті держави», – наголосив Георгій Труханов. Він також сказав, що фахівці організації на різних рівнях долучаються до фахового громадського обговорення усіх законопроектів та документів, що стосуються освітнього простору.

Аналізуючи ситуацію Георгій Труханов зазначив, що наразі прийнято низку значущих актів та програмних документів, зокрема Стратегію сталого розвитку «Україна – 2020», Коаліційну угоду, в яких задекларовано проведення реформ заради підвищення добробут і якості життя громадян, забезпечення належного соціального статусу, подальше реформування та розвиток освіти з наближенням до європейських стандартів. Парламентською коаліцію визнано за необхідне ухвалити нові редакції законів «Про освіту», «Про професійно-технічну освіту» та взято зобов’язання не допустити зменшення оплати праці освітян.

Голова Профспілки відзначив, що це перспектива, а реалії зовсім інші. Так, на сьогодні змінено порядок фінансування освітньої галузі. Серед трансфертів з державного бюджету 669 місцевим бюджетам передбачено такі, як освітня субвенція та субвенція на підготовку робітничих кадрів і, відповідно до статті 1032 Бюджетного кодексу, освітня субвенція спрямовується на оплату поточних видатків загальноосвітніх навчальних закладів. Обсяги освітньої субвенції на цей рік затверджені Держбюджетом в розмірі 43,7 млрд. грн, з них вже розподілено між місцевими бюджетами 43,3 млрд. грн.

За інформацією територіальних організацій для належного фінансування навчальних закладів у поточному році потреба видатків складає понад 47,8 мільярдів гривень. Для своєчасної виплати заробітної плати працівникам та належні розрахунки за компослуги необхідно до кінця року виділити 319 місцевим бюджетам додатково понад 2 мільярди гривень.

Серед іншого, було наголошено, що результатом звернень ЦК Профспілки до парламенту та Міносвіти стало прийняття рішення про використання загальноосвітніми та професійно-технічними навчальними закладами освітньої субвенції та субвенції на підготовку робітничих кадрів на капітальні видатки у разі забезпечення у повному обсязі потреби у поточних видатках.

Позитивом є й те, що, вдалося домогтися збереження законодавчих норм про функціонування методичних кабінетів та центрів системи освіти, скасування обмеження на розмір заробітної плати працівників бюджетних установ, збережено норми функціонування методичних кабінетів.

Певною мірою відстояно стипендійне забезпечення для студентів (позиція профспілки знайшла відображення у нормах нового закону «Про вищу освіту), проте, не забезпечено індексацію стипендії.

Отримано підтримку Віце-прем’єр-міністра – міністра культури України, Міністерства освіти і науки України, міністерства фінансів України щодо недопущення 3%-го скорочення працівників галузі на підставі протоколу січневої селекторної наради Прем’єр-міністра України.

Щодо поточної роботи, то Георгій Труханов підкреслив, що ЦК Профспілки вже звернувся до профільного комітету та комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Верховної Ради України з вимогою якнайшвидшого врегулювання питання пенсійного забезпечення з дотриманням норм законодавства та спрямування народними депутатами України подання до Конституційного Суду України про відповідність змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» Конституції України.

Посиленої уваги профспілки потребує питання проведення оптимізації мережі навчальних закладів. Задля економії коштів не виключається прийняття владою на місцях рішень про закриття дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладів, і як наслідок, вивільнення педагогічних працівників, переведення їх на неповні ставки. Якщо порівняти чисельність працівників галузі, то за останні декілька років вона зменшилася з 1,6 мільйонів до 1,4 мільйона осіб.

Зараз триває боротьба за розмір мінімальної заробітної плати та посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки, як основи для формування посадових окладів та ставок заробітної плати працівників бюджетної сфери.

«Сьогодні, як ніколи, постає завдання активізації роботи щодо системного використання та вдосконалення форм і методів ведення соціального діалогу на рівні району, міста, області. Ми повинні надати новий імпульс і активно використовувати такі форми конструктивного діалогу як ділові наради, консультації з депутатським корпусом, представниками виконавчої влади та управління на місцях, а в разі необхідності миттєво застосовувати активні форми відстоювання соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки», – підсумував Георгій Труханов.

До обговорення доповіді долучилися колеги із різних куточків України. Так, свої міркування та пропозиції до постанови озвучили колеги з Черкас, Києва, Кіровограда, Луганська.

У своєму слові до освітян Голова ФПУ Григорій Осовий зупинився на векторах сьогодення профспілкового руху та діяльності Федерації у зв’язку з цим. Так, зокрема,він повідомив про зустріч з Прем’єр-міністром України А.П Яценюком у форматі Національної тристоронньої економічно-економічної ради та озвучення тривог трудових колективів щодо погіршення умов життя та праці, звуження соціальних гарантій.

Голова ФПУ виразив сподівання, що у такому форматі – відкритому соціальному діалозі – вдасться знайти порозуміння задля поліпшення рівня соціального становища працюючих людей. Інакше, за словами Григорія Осового, Федерація буде діяти у рамках чинного законодавства – від колективного трудового спору до активних дій.

Заступник Голови Профспілки Любов Гарбаренко поінформувала про планомірний хід звітно-виборної кампанії в організаційних ланках Профспілки. Проте акцентувала увагу на неоднозначності та складності ситуації, що склалася у Донецькій області. Тому учасниками засідання вирішено у найкоротші строки провести організаційні заходи щодо відновлення діяльності органок Донецького обкому на територіях, що контролюється українською владою.

Після тривалого обговорення проект постанови пленуму було затверджено, а прийняті рішення взято до виконання.