МОН створить спільну з університетами робочу групу з розробки Умов прийому до вишів у 2017 році Міністерство освіти і науки створить робочу групу, яка розроблятиме проект Умов прийому до ВНЗ у 2017 році. До складу цієї групи увійдуть ректори або представники університетів України різних профілів, що дозволить досягнути консенсусного рішення. Про це 2 вересня під час наради з ректорами ВНЗ щодо попередніх підсумків вступної кампанії 2016 року сказала Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.
«Створення робочої групи – це важливий підсумок сьогоднішньої розмови. Панують надзвичайно полярні думки. І тому нам на цій робочій групі потрібно досягнути консенсусного рішення, що буде представлено суспільству”, - підкреслила Лілія Гриневич.
Найбільше пересторог у ректорів університетів викликали питання розвитку регіональної освіти, підготовки кадрів на фундаментальні спеціальності та відповідність державного замовлення реальним потребам української економіки.
Окремо учасники наради порушили питання щодо переліку спеціальностей вищої освіти, що потребує доопрацювання та змін. “Ми повинні пройти через ці труднощі, бо це шлях до міжнародної стандартної класифікації освіти. Ми маємо говорити зі світом однією мовою. Для цього потрібно модернізувати структуру вищих навчальних закладів відповідно до нових тенденцій”, - зазначив директор департаменту вищої освіти МОН Олег Шаров.
Одна з проблем на цьому шляху - конкуренція в середині спеціальностей. Саме цей фактор, як зазначив директор департаменту, не дав набрати абітурієнтів, наприклад, на такі освітні програми, як «економічна теорія», «індонезійська мова» тощо.
Проблема полягала в тому, що бюджетні місця виділялися на спеціальності й розподілялися між освітніми програмами, враховуючи бал студента, який подає документи. Наприклад, на “економічну теорію” були проблеми з набором студентів, оскільки студенти з більшими балами подавали документи на “Міжнародну економіку”, і ця освітня програма забрала на себе більше місць, які недоотримала “економічна теорія”.
На думку Олега Шарова, є два шляхи розвязання цього питання. По-перше – це дозволити конкурсу в конкурентних умовах вирішувати важливість освітніх програм. Друге - дати мінімальну фіксовану кількість бюджетних місць на менш популярні освітні програми. Рішеня з цього приводу буде прийнято лише після громадських та експертних обговорень.
На нараді Олег Шаров також розповів про попередні підсумки кампанії 2016 року та висловив пропозиції Міністерства щодо покращення умов вступу у 2017 році. Зокрема, серед проблем вступної кампанії цього року він назвав недосконалість системи надання місць державного замовлення пільговим категоріям населення. “Основна кількість пільговиків визначається законом, що стосується державної цільової підтримки. Щоб цей закон запрацював, потрібно затвердити і прямо записати механізм розподілу ”, - додав Олег Шаров.
МОН доводилось розподіляти місця для пільгових категорій в ручному режимі. Планується, що в цьому році після прийняття постанови Уряду, всі аспекти вступу пільгових категорій, які претендують на державну цільову підтримку, будуть закріплені в умовах вступу 2017 року.
Для того, щоб зняти навантаження з системи, а також полегшити роботу приймальних комісій, Міністерство планує розвести в часі вступ для військових, бакалаврів та магістрів. Спочатку найкращих студентів набиратимуть профільні військові університети, за ними проводитиметься зарахування до інших ВНЗ для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр. Магістрів планують зараховувати пізніше. Також великий розрив між прохідним балом на однакові спеціальності у вишах має зменшитися за рахунок скорочення кількості винятків щодо адресного держзамовлення – пропонують проводити широкий конкурс для всіх вишів.
Одним із пріоритетів 2017 року Лілія Гриневич назвала вирішення проблеми незадовільної роботи ресурсу «Освіта всім», за допомогою якого абітурієнти подавали документи на вступ до вишів. “Ми добре розуміємо причини технічних проблем, що були цього року при подачі документів на вступ, і в нас є чітка візія того, як це можна вирішити”, - зазначила Міністр.
Для цього планується, по-перше - організувати підвантаження атестатів про повну загальну середню освіту до початку офіційної подачі документів у виші. По-друге - збільшити кількість запасних серверів, що покращать роботу системи.
Це ще далеко неповний перелік пропозицій, які можуть покращити систему вступу в 2017 році. Зокрема, йшлося про зменшення кількості заяв, «підтягування» списку рекомендованих до зарахування для технічних та природничих спеціальностей, а також корекцію алгоритму.
Міністерство освіти і науки планує надати свою редакцію проекту Умов вступу до ВНЗ 2017 року робочій групі, яка зможе працювати з цим документом. “Ми створимо робочу групу для розробки умов прийому. Підключимо до неї технічні, класичні виші, і разом будемо ці умови робити. Я думаю всі зараз бачать бажання Міністерства з нами співпрацювати”, - зазначив ректор КНУ імені Тараса Шевченка Леонід Губерський.
Довідково: відеозапис наради з ректорами ВНЗ щодо попередніх підсумків вступної кампанії 2016 року та обговорення пропозицій по вдосконаленню вступної кампанії на наступний 2017 рік можна переглянути за посиланням.
У нараді взяли участь: Віце-прем’єр-міністр України В’ячеслав Кириленко, Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, Перший заступник Міністра освіти і науки Володимир Ковтунець, Заступник Міністра освіти і науки-керівник апарату МОН Роман Греба, Перший заступник Голови комітету з питань освіти і науки ВРУ Олександр Володимирович Співаковський, депутати профільного комітету ВРУ, Голова Державної інспекції навчальних закладів України Руслан Гурак, Президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень, Керівник Секретаріату Національного агентства з питань забезпечення якості вищої освіти Сергій Храпатий, директор департаменту вищої освіти МОН Олег Шаров, члени спілки ректорів.
|