Безкоштовний доступ до тестів
Рейтинги ВНЗ
З НАМИ - до
ЗНО
на 200 балів !
Проход по ссылкам навигации
15 жовтня 2016 р. Всi новини

Що являють собою профкоми вузів

 

Студенти отримують квитки в кіно, матдопомогу та путівки

Слова "профком вузу" у багатьох студентів викликають не надто позитивні асоціації. Найчастіше їх пов'язують з зобов'язалівкою, поборами та сумнівної користю від організації. "Сегодня" дізналася, чим займаються в профкомах вузів країни і який від них користь студентам.

КОРИСТЬ. Майже у всіх профкомах, до яких ми звернулися, по суті розповіли одне і те ж: вони – важлива організація, яка допомагає студентам і в проведенні дозвілля, і в соцпитань, і в пошуку підробітку, але головне – в захисті прав студентів. Як дозвілля зазвичай пропонуються цікаві розвиваючі лекції, кінопокази, творчі зустрічі тощо. (Анонси заходів можуть розміщуватися на сторінці профкому в соцмережах і/або по-старому на дошці оголошень в вузі). "Нещодавно у нас був показ українського фільму "Українські шерифи" в кінотеатрі "Ліра", раніше – вечір пам'яті Богдана Ступки і показ кінофільму "Вогнем і мечем" в кінотеатрі "Київська Русь", – розповіли в профкомі студентів Київського нацуніверситету технологій і дизайну. - З корисного була серія лекцій з IT". Крім цього, кажуть про путівки в санаторії від вузу, які студентам (за меддовідки) повинні видаватися за півціни або безкоштовно, а також про розважально-оздоровчих екскурсійних турах, куди також недорого (10-20% від фактичної вартості) можуть поїхати студенти-члени профспілки. Наші спікери стверджують, що хлопці їдуть із задоволенням, про що свідчать численні фото з подорожей.

ЧАСТКОВА КОМПЕНСАЦІЯ САНАТОРІЮ І ПРОЇЗДУ

Багато вузів мають санаторії-профілакторії для оздоровлення своїх студентів стаціонару. Там хлопці живуть (стандарт 24 дня), харчуються і мають можливість проходити оздоровчі процедури – масажі, інгаляції і т. Д. Про наявність місць та їх кількості інформація насамперед "стікає" в профком (ціна путівки в такому разі для студента буде 10- 20% від фактичної вартості, решту покриває соцстрах). У профкомах кажуть, що попит на путівки є, хоча черг немає. Але багато студентів навіть не знають про можливість відпочити. "Більш того, багато хто не знає навіть про те, що з їх стипендії йдуть відрахування до профспілкових каси", – каже колишній перший заступник міністра науки і освіти Інна Совсун. Батьки, до речі, в дешевий відпочинок від профспілок теж не вірять: вони вважають, що туди їдуть тільки профкомовци, ті, хто подужав бюрократичну метушню (треба пройти лікарсько-консультаційну комісію), і "по блату". Ну а контрактники взагалі не хочуть вплутуватися в це питання, так як результат залежить від політики профкому.

ПРОЇЗД. Також профком може посприяти в скороченні витрат на проїзд. Так, у багатьох вузах можна оформити студентський проїзний на тролейбус, трамвай, автобус і метро за півціни, а також знижку на залізничні квитки по Україні з економією близько 25%. Для студентів, які планують виїзд за кордон, в деяких профкомах оформляють міжнародну СТУДКАРТ ISIC (можна через уповноважений офіс ISIC), яка діє як дисконт на знижку в більш ніж 100 країнах на різні товари і послуги. "Щомісяця ми збираємо гроші на проїзні, а потім роздаємо їх" замовникам ". Багато студентів вважають за краще вирішувати питання проїзду з нашою допомогою", – кажуть в студпрофкому. З оформленням же міжнародних посвідчень, за даними профкомів, мало хто звертається.

"ТАЄМНІ" СТУДВНЕСКИ І "ЗАБОРГОВАНІСТЬ"

Внесок за членство в профспілці невеликий (у бюджетників – 1% від стипендії, а у контрактників 1 раз в півроку вимагають цю суму готівкою). Але в масштабах країни сума виходить значна. "Якщо у нас майже 5 млрд грн йде на стипендії, нескладно підрахувати, скільки отримують профспілки", – каже Інна Совсун. Обурює же студентів то, що в багатьох вузах внесок стягують зі стипендій автоматично – без заяви студента про те, що він хоче належати до профспілки. А за контрактниками ходять члени організації і "вибивають данину". Пояснюється це тим, що відповідний пункт є в галузевій угоді між Кабміном і освітнім профспілкою. До того ж, профспілки вузів ніде не публікують свою фінансову звітність.

В інших вузах "насильно" змушують підписувати документ. "Мені підсунули заяву при поселенні в гуртожиток – сказали, що це вимога адміністрації вузу, і без цього не видадуть диплом і проїзний", – написала в соцмережі студентка одного з вузів Наталія. Приклад призводить і Ольга Криворучко, яка з 2013 по 2015 рік очолювала студентську академраду одного зі столичних економічних вузів і стикалася зі зверненнями студентів. "Наприклад, зі студентів-магістрів автоматично відраховують профвнески зі стипендій, а контрактники повинні їх здавати, – говорить вона. - Інакше виникає "заборгованість", і профспілки не підпишуть обхідний лист при випуску з університету. Слід підкреслити: обхідні стосуються заборгованості студента перед самим університетом, а профспілка є громадською організацією. Вона не має ніякого прямого відношення до держустанові, і не є її структурним підрозділом". У профкомах на це парирують, що працюють прозоро, і насильно в своїх рядах нікого не тримають.

ПОБУТ ТАКОЖ В КОМПЕТЕНЦІЇ

Чи не дозвіллям єдиним займаються в профкомах. Опікуються там і більш серйозними проблемами. "Ми допомагаємо студентам захищати свої права та інтереси в багатьох питаннях: це і забезпечення всім необхідним в гуртожитку, і взаємини з комендантами, і сусідами по кімнаті, – каже глава профбюро факультету ТСМ Київського нацуніверситету технології та дизайну (КНУТД) Олександр Колесник. - Наприклад, не так давно ми вирішували конфлікт студента з комендантом одного з гуртожитків. Була розмова, за результатами якої досягнуто угоди. Крім цього, студенти можуть прийти до нас і отримати безкоштовну консультацію з питання. Наприклад, юридичного: в таких випадках ми шукаємо спеціаліста, який може проконсультувати. Це може бути студент-випускник юридичного факультету, і робить він це як практику. Ще один важливий напрямок роботи – премії активістам і матеріальна допомога тим, хто її потребує (на підставі звернення із заявою та підтверджуючих документів). В середньому грошова допомога надається в розмірі стипендії. І ще: без участі профкому студента не можуть ні відрахувати, ні виселити з гуртожитку".

 

  

За матеріалами: Сегодня