Безкоштовний доступ до тестів
Рейтинги ЗВО
З НАМИ - до
ЗНО
на 200 балів !
Проход по ссылкам навигации
27 грудня 2016 р. Всi новини

Школа поза шаблоном

 

В одеській приватній школі учні забули, що таке бали і заробляють дні повної свободи

Учні роблять різні домашки, працюють в команді і переживають за успіхи підопічних, від яких залежить їх рівень.

Незважаючи на те, що всі школи виконують одну і ту ж функцію – вчать дітей, підходи до цього процесу у всіх різні. В одних школах все роблять по строго прописаним роками сценарієм, в інших же, навпаки, намагаються руйнувати шаблони. Не останню роль в реформуванні грає і той, хто очолює навчальний заклад. Ми продовжуємо наш проект "Вчителі поза форматом" і сьогодні розповімо, які рішення дозволили приватній школі "Афіни" Олексія Грекова попрощатися з традиційною моделлю навчання, яка, на думку самого Грекова, зжила себе. Він розповів нам, як це – вчитися без оцінок, про партнерські взаємини тьюторів і тьюторантів і про те, що повинні робити учні, щоб заслужити найвищий рівень або отримати день повної свободи.

РІВНІ ЗАМІСТЬ БАЛІВ

У школі немає ні оцінок, ні балів, які виставлялися б привселюдно. "На початку кожного триместру учні, їх батьки та тьютори укладають тристоронні договори: який рівень – С, В або А – буде цільовим з кожної дисципліни, – розповідає Олексій Греков. – Відповідно до цього визначається навчальне навантаження дитини. Рівень С включає в себе знання і практичні навички, достатні для розуміння поточної теми. Рівень В вимагає не тільки більш глибокого освоєння предмета, а й уміння вирішувати нестандартні завдання. А ось для того, щоб претендувати на рівень А, потрібно не просто відмінно розбиратися в предметі, а й створити свій "продукт" – те, що буде затребуване іншими людьми. У процесі навчання учень може підвищити або знизити свій цільовий рівень. Для цього на початку кожного триместру тристоронній договір переглядається і підписується заново".

ЕКЗАМЕН. Продемонструвати свій "продукт" можна на іспиті. Його готують три викладачі, знаходячи спільну тему на стику своїх дисциплін. "Наприклад, триместровий іспит з географії, другої іноземної мови та математики може включати завдання: розробити туристичний маршрут в досліджувану країну, – пояснює Олексій Греков. – Учні створюють свої "турагентства", друкують буклети німецькою або французькою мовою, прораховують вартість проїзду/перельоту, стикування рейсів, вибирають готелі і т.д. і, звичайно, вони дізнаються все про географію країни, її традиції, історичні події тощо. Іспит приймає незалежна комісія, що складається з спеціально запрошених професіоналів. Дітям задають додаткові питання: а яка буде вартість, якщо оберемо інший готель? А що ще ми зможемо подивитися, якщо затримаємося тут на два зайвих дні? Тільки після того, як учні зможуть "продати" свій тур, вони зароблять рівень А".

ЩОДЕННИК І УРОКИ ВДОМА

Домашніх завдань мало, і вони різняться в залежності від обраного рівня. Вчителі щодня заносять завдання в електронні щоденники. Вся інформація доступна в особистих он-лайн кабінетах учнів. Там же можна отримати посилання на навчальні ресурси, побачити критерії, згідно з якими визначається, чи досягнуто цільовий рівень, а також замовити собі харчування з пропонованого меню. Якщо учень не виконав завдання вчасно, воно буде значитися як борг, і його все одно доведеться здати.

ГОРОЮ ЗА ДРУГА

Школа складається з п'яти ступенів, які приблизно відповідають 1-2, 3-4, 5-6, 7-9 і 10-11 класів. На різні предмети і види робіт школярі діляться по-різному: іноді змішуються в різновікові групи, іноді розподіляються за цільовим рівнем або темпу роботи. Такий спосіб організації називається "робота в динамічних групах". "На курсі Science п'яти- і шестикласники навчаються разом, – говорить Олексій Греков. – Для цього програма курсу робиться дворічної з розбивкою по триместрах. Старші допомагають молодшим освоїтися в новому для них виді діяльності". Таке "змішування" дозволяє деяким учням заробити свій рівень А. Для цього вони повинні допомогти двом іншим учням досягти рівня В. "Діти вчаться працювати в команді: одні намагаються не підвести наставника, а інші – дохідливо пояснити матеріал", – розповідає Греков.

БАТІГ І ПРЯНИК

Уроки в школі часто проводяться в неформальній дружній обстановці. Учень не тремтить від страху, очікуючи, що його запитають. Якщо він не готовий, може не відповідати, все одно кожну тему доведеться пропрацювати з викладачем або тьютором, і прогалин не буде. За старанність, працьовитість, особливі досягнення в різного роду конкурсах учень може заслужити нагороду. "Наприклад, день повної свободи, який так люблять учні 3-го ступеня, – розповідає Олексій Греков. – Зазвичай дитина приходить до школи зі своїми іграшками або будь-якими речами, і займається своїми справами цілий день. За порушення шкільних правил вольностей позбавляють. А ще можуть призначити штрафні дні, коли учень виключається зі школи на кілька днів. Отримувати домашні завдання учень буде, а ось друзів своїх не побачить. За грубі або систематичні порушення ми можемо покарати певеденням на якийсь час на дистанційне навчання". У школі дистанційною формою навчається 370 дітей (добровільно), а кожен день школу відвідують 430 учнів.

  

За матеріалами: Сегодня.ua