Безкоштовний доступ до тестів
Рейтинги ВНЗ
З НАМИ - до
ЗНО
на 200 балів !
Проход по ссылкам навигации
8 вересня 2017 р. Всi новини

Що обіцяє реформа освіти: е-підручники, 12-річка і сертифікація вчителя

 

Викладачі вдячні за свободу, а батьки - за електронні фінанси

Маленькі українці отримали великі шкільні зміни - у вівторок ввечері парламент нарешті прийняв Закон "Про освіту". Реформа стартує в 2018-му і завершиться в 2030 році. За оцінками уряду, в цілому вона обійдеться країні в 87 млрд грн, і вже в цьому році МОН просить Мінфін закласти в бюджет 1,8 млрд. "Сегодня" розібралася, які зміни чекають школярів і коли це станеться.

ДЛЯ ДІТЕЙ І БАТЬКІВ. Головним нововведенням прийдешньої реформи стане перехід шкіл на 12-річку. Це торкнеться першокласників, які вперше сядуть за парти в 2018-му і наступні роки, в той час як нинішні школярі вчитимуться 11 років. Друге нововведення – середню освіту розділять на три етапи. Початкова школа буде охоплювати 1-4 класи і ділитися на два цикли: адаптаційно-ігровий (1-2 класи) і основний (3-4 класи). Іспитів для вступу до школи більше не буде. Базова середня школа охопить 5-9 класи. Профільна школа, 10-12 класи, буде ділитися на академічну і професійну. Це означає, що учень зможе сам вибрати, чим він займатиметься надалі: академічна готуватиме до вступу до вузу, а професійна – навчить ремеслу.

Після кожного етапу, тобто після 4 і 9 класів, учням треба буде здавати державну підсумкову атестацію (в тому числі і у формі ЗНО). Також для школярів обіцяють поступово запустити Єдиний держреєстр безкоштовних онлайн-підручників.

Найбільш спірною поправкою була мовна, в результаті нардепи прийшли до компромісу. Державною мовою навчання залишається українська. При цьому на мовах нацменшин (у тому числі російською) можуть викладати частину предметів в початковій школі (1-4 клас) в рамках спецкласів. Для мов корінних народів України, наприклад кримських татар і караїмів, аналогічні правила будуть діяти аж до 9 класу. Тим, хто зараз навчається в школах з викладанням мовами нацменшин, наприклад російською, переживати не варто: до 2020-го вони вчитимуться за старими правилами з поступовим збільшенням україномовних предметів.

ДЛЯ ШКІЛ І ВЧИТЕЛІВ. Школи зобов'яжуть регулярно публікувати на своїх сайтах фінзвітність. Це означає, батьки зможуть дізнаватися, наприклад, куди і як витратили їх внески або як проходить ремонт школи. Директора школи обиратимуть за конкурсом і укладатимуть з ним контракт на шість років, а свою посаду він зможе займати не більше двох каденцій поспіль. Що стосується програм навчання, то школам і вчителям дадуть максимальну свободу: вони самостійно зможуть вибирати порядок тем і час на них, робити спецкурси, застосовувати візуальні і ігрові методи. Ну і приємний сюрприз: учитель буде отримувати не менше трьох мінзарплат (сьогодні це 9,6 тис. грн). А тим педагогам, які захочуть пройти раз в три роки добровільну сертифікацію, додадуть ще 20% від окладу.

 

 

За матеріалами: Сегодня.ua