Безкоштовний доступ до тестів
Рейтинги ЗВО
З НАМИ - до
ЗНО
на 200 балів !
Проход по ссылкам навигации
28 січня 2018 р. Всi новини

Лілія Гриневич: Привабити студентів та зупинити їх відтік можна лише якістю вищої освіти, яка зростає

 

Головна мета реформування системи вищої освіти – забезпечення якості освіти.

 Про це повідомила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич під час виступу на засіданні розширеної Колегії МОН 26 січня 2018 року.

Вона зазначила, що попри значну проблему з фінансуванням, це не єдина і не ключова причина відтоку студентів закордон.

«Зрозуміло, що нам завжди заважає недофінансування, але коли ми запитуємо про причини, чому ви їдете, то таких причин стає значно більше. Є такі причини, які зовсім не стосуються фінансування. Коли ми говоримо про забюрократизованість життя в університетах, про недоброчесність в університетах, і коли ми спостерігаємо ситуацію, що люди не прагнуть змін, а навпаки законсервувалися в своєму середовищі, то це не від відсутності грошей, а від відсутності енергії змін і бажання розвиватися суголосно викликам часу», – наголосила Лілія Гриневич.

Міністр підкреслила, що зупинити відтік студентів зможе лише зростання якості освіти. МОН вбачає декілька кроків, необхідних для підвищення якості:

  • Формування якісного контингенту закладів вищої освіти завдяки таким інструментам, які довели свою ефективність, але можуть вдосконалюватися (вступ за результатами ЗНО, єдиного фахового вступного випробування, адресне розміщення держзамовлення, широкий конкурс, конкурсний розподіл державного замовлення в магістратуру);        
  • Сучасний зміст освіти. Це, передусім, нові стандарти на базі компетентнісних підходів та сучасні освітні програми. Наразі розроблено близько 200 проектів стандартів для бакалаврів і магістрів, очікується, що в 2018 році триватиме розробка стандартів для докторів філософії (освітня частина) і молодших бакалаврів (за необхідності);
  • Функціонування внутрішньої та зовнішньої системи забезпечення якості освіти;
  • Впровадження нових моделей підготовки фахівців. Мається на увазі реформування освіти регульованих професій – медична, юридична та педагогічна освіта, початок підготовки фахівців за схемою «молодший бакалавр, магістр», запровадження ЗНО для вступу на магістратуру за низкою спеціальностей;
  • Проведення наукової атестації. За результатами такої атестації  передбачається розподіляти базове фінансування на наукові дослідження у вишах.

«Головною наскрізною лінією в процесі забезпечення якості освіти має бути академічна доброчесність», – додала Лілія Гриневич. Вона відзначила, що університети мають перебудувати внутрішню роботу відповідно до викликів часу, інакше вони продовжать втрачати студентів.

«Чим ми можемо привабити студентів, зупинити їх відтік, то це тільки якістю вищої освіти, яка зростає. Вищої освіти, яка спрямована на очікування ринку праці, на випередження. Сьогодні весь світ, коли говорить про вищу освіту, говорить про необхідність формування загальних компетентностей, готовність до тих викликів, які можуть з’явитися через 3, 5 та 10 років», – сказала Міністр.

Лілія Гриневич також виокремила головні завдання закладів вищої освіти на 2018-2019 роки. Так, йдеться про:

  • розбудову внутрішніх систем забезпечення якості відповідно до вимог європейських Стандартів та рекомендацій;
  • модернізацію змісту освіти та структури освітніх програм, приведення їх у відповідність до нових стандартів вищої освіти;
  • дебюрократизацію на рівні закладу вищої освіти;
  • неухильне дотримання визначених новим Законом України «Про освіту» вимог до академічної доброчесності;
  • видимі зрушення у підготовці наукових кадрів, зокрема, у вимогах до дисертацій на здобуття наукових ступенів.

 

 

За матеріалами: МОН