Безкоштовний доступ до тестів
Рейтинги ЗВО
З НАМИ - до
ЗНО
на 200 балів !
Проход по ссылкам навигации
23 жовтня 2018 р. Всi новини

Держава заплатить за приватну школу для дитини: як це повинно працювати

 

2019 року в Україні набуває норма закону "Про освіту".

 

Дитина може вчитися в приватній школі і за неї заплатить держава. Ця норма повинна почати діяти з 2019 року. Так говориться в законі про освіту, який парламент ухвалив минулого року.

Сайт "Сегодня" розібрався в законі і дізнався, як можна буде віддати дитину до приватної школи і нічого не платити.

"Гроші йдуть за дитиною"

Держава гарантує кожній дитині безкоштовну освіту. Її можна отримати в комунальній або державній школі, куди гроші надходять з місцевого і держбюджету.

Ще є приватні школи. В Україні їх небагато – всього 199. Переважно, там навчаються діти забезпечених батьків, за їх рахунок – держава не виділяє на освіту цих дітей ні копійки.

А що якщо школу можна було б вибрати? Наприклад, держава дає батькам гроші на освіту дитини, а вони самі вибирають – віддавати дітей в комунальну школу або в приватну. При цьому грошей вистачить, щоб повністю оплатити навчання в комунальній школі, а в приватній можуть бути інші розцінки і треба буде доплатити. Або третій варіант – домашнє навчання: за гроші від держави дитині наймають вчителів, і він навчається вдома.

Таке можливо. Схоже працює система освіти у Великій Британії, Чилі, США, Колумбії та інших країнах уже понад 40 років.

1981-го в школах Великої Британії запустили ваучерну програму. Бідні родини могли отримати ваучер – чек, який можна використовувати тільки в навчальному закладі, – для навчання дитини в тій школі, яку вони самі виберуть, в тому числі і приватній. Ваучери ввели, щоб підвищити якість шкільної освіти. Фактично за державні гроші почали конкурувати і приватні школи, і комунальні. Таку ж систему запустили і в Чилі. Це дозволило дітям з бідних сімей отримати якісну освіту в приватних школах.

Скільки держава виділить на освіту дитини

Польща покриває 30% вартості навчання учня в недержавній школі. Норвегія, Данія, Фінляндія, Бельгія – до 80%. Німеччина, Грузія, Швеція виділяють однакові суми на навчання і в державних, і в приватних школах. В Україні ж учні приватних середніх шкіл позбавлені державних гарантій на обов'язкову освіту.

Водночас, держава перераховує місцевим органам влади гроші на навчання кожної дитини у вигляді субвенції на освіту. За даними Міністерства фінансів, за рахунок дітей, які ходять до приватних шкіл, місцеві органи влади 2017-го заощадили 254 млн грн.

"Ця норма потрібна, оскільки у нас в Конституції написано, що загальна середня освіта – обов'язкове. Оскільки держава вимагає, щоб вона була, то держава й повинна заплатити за навчання кожної дитини певну суму, для виконання умов стандарту. Якщо батьки не можуть платити в приватному закладі, то вони можуть доплатити", – вважає Володимир Бахрушин, головний експерт групи "Освіта" Реанімаційного пакету реформ.

2017 року парламент ухвалив новий закон "Про освіту". У ньому говориться, що в приватній або корпоративній школі середню освіту оплачує держава. Для цього школа повинна мати ліцензію. Вартість навчання буде оплачуватиметься не в повному розмірі, а за "фінансовим нормативом бюджетної забезпеченості одного учня". 2017-го це було 9981,6 грн на одного школяра на рік.

Ця сума не покриє і двох місяців навчання в приватній школі. Наприклад, одна з приватних шкіл Житомира за місяць просить 4500 грн. 9981,6 – це 18,5% від того, що треба заплатити за рік.

Скільки в Україні шкіл:

  • Державних або комунальних – 15 981. У них навчається 3 млн 894 тис. школярів;
  • Приватних – 199. Там навчається 27 840 учнів.

Як це працюватиме в Україні

Ваучерів в Україні може не бути. А платитимуть приватним школам місцеві органи влади – за рахунок субвенцій, які їм перераховує держбюджет. Тобто, місцеві ради розподілятимуть держкошти в усі школи, в тому числі і приватні, а не економитимуть за рахунок них, каже Володимир Бахрушин, головний експерт групи "Освіта" Реанімаційного пакету реформ.

Наразі в Україні немає механізму, щоб ввести ваучерну систему.

"Для державних і комунальних шкіл віднімаються ще інфраструктурні витрати. Поки ще немає розуміння, яка частина в навчанні дитини – це зарплата педагога, вартість дидактичних матеріалів, як можна відокремити, що – інфраструктурні витрати, а що повинен забезпечувати засновник школи", – говорить Микола Скиба, експерт напряму "Освіта" аналітичного центру "Український інститут майбутнього".

Для цього зміни до закону "Про освіту" недостатньо. Треба міняти і Бюджетний кодекс. До того ж, може бути опір державних шкіл, яким самим не вистачає фінансування, вважає експерт.

Але ваучерна система підштовхувала б школи комунальної форми власності конкурувати за учнів, за гроші, які вони можуть принести. Відповідно, довелося б висувати вимоги до педагогів, щоб вони краще викладали. В результаті, це повинно привести до кращої якості освіти.

З ваучером учень може вибирати, як вчитися. Наприклад, дитина може на певний час перейти на домашнє навчання – така форма також передбачена законом про освіту. Це означає, що учень повинен отримати гроші, щоб найняти педагогів.

"Можливо, 2019 року норма запрацює частково. Може бути, держава покриватиме якийсь мінімум. Адже приватні школи беруть інваріантною складовою, тобто тим, чого не пропонують в державних школах", – вважає Скиба.

 

 

За матеріалами: Сегодня.ua