Разом заради перемоги та відновлення країни: результати дослідження потреб ринку праці
Військова агресія рф проти України стала причиною найбільшої економічної кризи в історії незалежної України, що матиме довготривалі наслідки для ринку праці.
Це вимагає об’єднання зусиль та активізації усіх інституційних суб’єктів ринку праці, здійснення аналізу актуальних потреб ринку у воєнний час та підготовки необхідних рекомендацій задля подальшого розвитку.
Ринок праці зараз суттєво відрізняється але нам досить важливо гнучко й швидко відреагувати на ці зміни та отримати актуальні дані про потреби.
Федерація роботодавців України спільно з EU4Skills, GRC.UA протягом серпня-листопада 2022 року провели опитування підприємств, бізнесу щодо наявного дефіциту кваліфікованих кадрів, актуальних вакансій та проблем, потреб у навчанні та співпраці з закладами освіти.
23 грудня 2022 року відбулася онлайн презентація результатів першого партнерського дослідження актуальних потреб ринку праці в військовий час, участь у якій взяли представники профспілок, державних установ, бізнесу.
Основні цифри дослідження
Під час презентації було розглянуто основні висновки, зокрема щодо наявності вакансій та потреби у персоналі, найбільш актуальних проблем у роботі з персоналом, потреби у навчанні; затребуваність навичок та готовність співпраці з закладами професійної освіти.
836 компаній, підприємств усіх галузей та напрямів економічної діяльності з 23 областей України надавали відповіді на питання необхідної підтримки, актуальні вакансії, проблеми, затребувані навички тощо.
Так, у дослідженні відзначено, що у період жовтня-листопада 2022 року:
- у більшості компаній зменшилися обсяги виробництва;
- майже 60% компаній потребують суттєвої підтримки, додаткових інвестицій, пошуку персоналу, ринків збуту, придбання обладнання тощо;
- лише 33 % компаній мали у цей період відкриті вакансії, більшість з яких це фахівці з професійно-технічною освітою;
- 52 % відзначило, що для виконання роботи працівникам достатньо мати часткову або неповну кваліфікацію.
59% працевлаштованих студентів
Коефіцієнт працевлаштування випускників українських закладів вищої освіти знаходиться на рівні 59%, що вказує на розбалансованість системи освіти і ринку праці. Водночас у світі ці показники зовсім інші. Наприклад, у Європі рівень нижче 60% є ознакою неефективності системи освіти та перешкодою для економічного розвитку.
Зокрема зазначається, що такий показник працевлаштування – ознака багаторічної розбалансованості системи вищої освіти та ринку праці країни. І під час відновлення це треба буде якось пояснювати інвесторам.
Щодо Європи, то показник працевлаштування випускників з 2014 до 2021 рр. зріс із 79,5% до 84,9%. Під час пандемії показник просів, однак у 2022 році вирівнявся до рівня 85%.
Водночас дванадцять країн Європи мають показник працевлаштування випускників, який перевищує 90%. Це – Нідерланди, Мальта, Німеччина, Естонія, Литва, Угорщина, Словенія, Швеція, Фінляндія, Австрія, Ірландія та Латвія
59% працевлаштованих студентів – саме такий показник оприлюднили МОН за три тижні до початку лютневого вторгнення. Це результат першого в нашій історії національного електронного моніторингу, який провело міністерство у 2021 року. Проте наразі ці дані нам немає з чим співставити, бо відсутня динаміка.
Навички та їх затребуваність
Залишається актуальною затребуваність роботодавцями у працівників м’яких навичок, зокрема, відповідальність, орієнтація на результат, робота в команді.
Під час аналізу було виявлено, що найбільш затребуваними навичками стали:
- відповідальність (41,5%);
- робота з обладнанням (38,5%);
- робота з інструментом (27,4%);
- робота в команді (23,8%);
- орієнтація на результат (16 %);
- робота з клієнтами (13,2 %).
8 з 10 опитаних менеджерів вважають, що персональні якості пошукача роботи важливіші за hard skills: вони допомагають швидше адаптуватися до нового місця та сприяють ефективному виконанню робочих завдань.
Найбільш актуальними проблемами в роботі з персоналом у дослідженні було відзначено:
- невідповідність очікувань претендентів щодо розміру заробітної плати;
- недостатня кваліфікація претендентів на посади;
- відсутність кандидатів на посади;
- недостатня кількість молоді та неефективна профорієнтація.
Те, що не вистачає актуальної інформації саме про стан ринку праці підтверджує необхідність проведення постійного моніторингу, досліджень актуального стану ринку праці та змін щодо затребуваних професій, навичок, врахування їх при прийнятті відповідних рішень щодо кількості підготовки кваліфікованих робітників та змісту їх професійного навчання.
На жаль, 57,9 % компаній відповіли, що не готові до співпраці з закладами освіти, що потребує додаткового уточнення та посилення взаємодії задля виправлення цієї ситуації.
Позитивною тенденцію можна назвати те, що 35% компаній відмітили, що після закінчення воєнних дій будуть розширювати штат.
У першій половині 2023 року ФРУ спільно з EU4Skills та job порталом GRC.UA заплановано проведення секторальних зустрічей за результатами дослідження окремих галузей.
|