НМТ-2023: апеляцій щодо результатів та змісту завдань не передбачено
Основні сесії національного мультипредметного тесту (НМТ) вже добігли кінця, однак учасники й учасниці тестування продовжують надсилати до Українського центру оцінювання якості освіти апеляційні заяви щодо оскарження результатів НМТ або змісту тестових завдань, що свідчить про недостатнє орієнтування в тому, чи є для цього підстави.
Найперше з’ясуймо, які види апеляцій передбачено Порядком проведення в 2023 році національного мультипредметного тесту та хто і як їх розглядає.
Цьогоріч учасники НМТ мають змогу подавати апеляційні заяви щодо:
- порушення процедури проведення НМТ в тимчасовому екзаменаційному центрі (ТЕЦ);
- відмови в реєстрації для участі в НМТ;
- недопуску до участі в додаткових сесіях НМТ.
Якщо учасник / учасниця вважає, що певні факти під час проходження ним / нею НМТ можуть вплинути на об’єктивність результатів, він / вона мав / мала право подати заяву щодо порушення процедури проведення НМТ. Однак зауважте, що таку заяву потрібно було подавати в день проходження тестування до виходу з ТЕЦ. Регламентна комісія при регіональному центрі оцінювання якості освіти вивчала ситуацію / документи ТЕЦ та ухвалювала рішення про задоволення / незадоволення звернення.
У разі незгоди з рішенням регламентної комісії щодо відмови в реєстрації учасник / учасниця мав / мала право оскаржити його шляхом подання відповідної заяви. Апеляційні заяви щодо відмови в реєстрації та щодо оскарження рішень регламентної комісії розглядала апеляційна комісія при Українському центрі оцінювання якості освіти.
Учасник / учасниця НМТ міг також оскаржити рішення регламентної комісії про його / її недопуск до участі в НМТ під час додаткових сесій шляхом подання до апеляційної комісії заяви щодо оскарження рішення регламентної комісії про недопуск до участі в НМТ під час додаткових сесій. Відповідну заяву треба було надіслати на електронну адресу апеляційної комісії не пізніше ніж через три календарних дні з дати надсилання регіональним центром рішення регламентної комісії, що оскаржується. Апеляційна комісія розглядає таку заяву протягом п’яти робочих днів з дня її надходження. Датою подання апеляційної заяви в електронній формі вважають дату надсилання вхідного листа, зафіксовану в електронній скриньці апеляційної комісії.
Попри визначеність питань, щодо яких можуть бути подані апеляції, учасники подавали й апеляції щодо інших питань, зокрема щодо оскарження результатів і змісту тестових завдань. Чому ці заяви залишилися без розгляду? Обговорімо тепер це питання.
Багато хто пам’ятає, що в попередні роки учасник / учасниця ЗНО в разі виникнення сумніву щодо правильності встановлення його / її результату за підсумками тестування з певного навчального предмета мав / мала право подати до Українського центру апеляційну заяву щодо оскарження своїх результатів ЗНО. Така заява свідчила про незгоду учасника / учасниці щодо отриманого ним / нею результату. Однак за умов проведення НМТ у форматі онлайн-тестування цієї процедури не передбачено. На відміну від минулих років, коли важливим складником тестів ЗНО були завдання відкритої форми з короткою або розгорнутою відповіддю, відповіді на які перевіряли екзаменатори, НМТ не містить завдань такого типу: усі його завдання потребують вибору відповідей з-поміж запропонованих варіантів, а тому їх перевіряють машинним способом.
Так само нормативні документи щодо НМТ не передбачають можливості оскаржувати зміст завдань сертифікаційної роботи з певного предмета або правильність установлених і затверджених відповідей. Тому апеляції та звернення учасників щодо змісту тестових завдань не розглядають на засіданні апеляційної комісії. Водночас наголосимо, що, як і в минулі роки, коли в якомусь завданні тесту виявляють помилку, то цей факт ураховують під час визначення результатів, щоб забезпечити рівність усіх учасників тестування. Наприклад, цього року в одному із завдань тесту з математики було виявлено технічну помилку, через яку воно мало два правильні розв’язки. З огляду на цю обставину бал за його виконання було нараховано всім учасникам і учасницям НМТ, хто надав одну з двох правильних відповідей.
Підсумуймо. Регламентні комісії при регіональних центрах оцінювання якості освіти та апеляційна комісія при Українському центрі оцінювання якості освіти в межах своїх повноважень розглядають лише ті апеляційні заяви та звернення учасників НМТ-2023, що передбачені Порядком його проведення. А ним не передбачено подання апеляцій ані щодо оскарження результатів НМТ, ані щодо змісту тестових завдань.
|