Розподіл видатків державного бюджету між закладами вищої освіти державної форми власності, що належать до сфери управління МОН
Міністерство освіти і науки України публікує дані про розподіл видатків державного бюджету між закладами вищої освіти державної форми власності, що належать до сфери управління МОН. У 2024 році фінансування закладів вищої освіти (без соціальних витрат) становить 19,2 млрд грн.
Нагадуємо, що розмір виділених державних коштів для кожного університету визначено з огляду на 5 основних критеріїв, яким має відповідати заклад освіти.
Основний критерій розподілу — контингент здобувачів, які вчаться за кошти бюджету.
Також йдеться про такі показники, як:
- наукова практика / діяльність — кількість коштів (приведено на одного працівника), які ЗВО заробив від надання науково-технічних, консультаційних послуг або отримав у формі грантів на наукові розробки;
- інтернаціоналізація — місце в міжнародних рейтингах та/або участь у європейських проєктах Еразмус+;
- працевлаштування — відсоток випускників, які працевлаштовані (дані від Пенсійного фонду);
- регіональний коефіцієнт — для підтримання закладів освіти найбільш вразливих, нині прифронтових регіонів.
МОН розробляє методичні рекомендації до використання резерву, сума якого налічує 504 млн грн. Передбачено, що частину цього резерву буде спрямовано на розв'язання проблем, пов'язаних із функціонуванням переміщених закладів освіти.
Важливе уточнення щодо переміщених закладів освіти: нині популярність переміщених закладів вищої освіти серед студентів, які вибороли право на навчання за кошти бюджету, досить низька через умови, у яких опинилися ці університети у зв'язку з повномасштабною війною. Саме це найбільш суттєво вплинуло на розподіл бюджетного фінансування, зменшення виділених державою коштів на ці заклади.
Детальнішу інформацію про дії МОН щодо критеріїв фінансової підтримки переміщених закладів вищої освіти і відповідних організаційних рішень буде надано в другій половині травня 2024 року.
|