ЗНО LIVE
"Чи повинні політики втручатися в написання підручників з історії?" — це питання обговорювали нещодавно гості "Шустер LIVE".
Йшлося також про тести і програми незалежного тестування з предмета. Шоу вийшло на славу — зі взаємною ворожістю, розмовами про бандерівців, Галичину, російську мову навчання. Про зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО), звичайно, теж говорили. Але, на жаль, значно менш пристрасно.
Програма незалежного тестування є показником того, які саме питання держава вважає найбільш цінними в розумінні власної історії. Тому коли з неї зникають, наприклад, прізвища Шухевича, Бандери, дисидентів-шістдесятників, викреслюється термін "національна ідея" — це говорить багато про що. Крім того, програма ЗНО — орієнтир для вчителів та учнів при вивченні предмета. На жаль, питання, не внесені до тестування, ніхто не буде глибоко опрацьовувати. Отже, якщо навіть зняті теми залишаться у шкільній програмі, вони будуть дуже обділені увагою (якщо не сказати забуті).
Хто ж узяв на себе відповідальність за цей терористичний акт?
Ірина Зайцева, директор УЦОЯО, сказала скромно: "Я не дуже розумію, чому ви звертаєтеся до мене з цим питанням". І пояснила, що програмою займалася робоча група під керівництвом члена-кореспондента НАПН, професора Олени Пометун.
Однак сама О. Пометун відкидає ці звинувачення. І підкреслює: група розробила іншу програму, про що є відповідний протокол, підписаний ще в серпні 2012 року. Усі документи були передані до Міносвіти. Далі долею свого дітища учасники групи не цікавилися: "Ми бачили новий, виправлений варіант. Він з'явився ще у листопаді, — каже вона. — Ніяких заяв не робили, тому що до цього стосунку вже не маємо".
Про все це Олена Пометун хотіла розповісти на "Шустер LIVE", про що і попередила Ірину Зайцеву. Однак в останній момент керівництво Міносвіти вирішило замінити її на більш зручного доповідача — заступника директора Інституту національної пам'яті Дмитра Вєдєнєєва. "Я намагалася потрапити на прийом до міністра буквально у день шоу, однак він не зміг мене прийняти", — сказала О.Пометун.
У Міносвіти її попросили не давати ніяких інтерв'ю. "Я сказала, що, якщо у виступі Зайцевої прозвучить словосполучення "робоча група", я не буду мовчати", — відзначила О.Пометун. Шкода, що лише бажання захистити власну репутацію додало керівництву групи сміливості заговорити від імені колективу про нову програму з історії. Однак і на тому спасибі.
Оскільки директорка УЦОЯО таки згадала про Пометун і Ко, професорка не тільки публічно заговорила про те, що "всі правки у програмі зроблені працівниками УЦОЯО та Міносвіти", але і оприлюднила фрагменти листування Ірини Зайцевої з директором департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Олегом Єреськом: "Шановна Ірино Павлівно! Попрацювали. Як на мене, плідно — відсотків на десять полегшили дітям життя. Тепер читати приємніше. Ваша думка? ... " — "Уважаемый Олег Викторович, это Вам алаверды от меня. Красным шрифтом выделено то, что либо добавлено (кое-что нужно, на мой взгляд, оставлять — я проверила по учебникам), либо скорректировано. Теперь это — на Ваш суд. Надеюсь, конец работы над этим сакраментальным документом близок."
Проте авторство нової програми ЗНО з історії — не найголовніше. Інші, зовні невинні заяви директора УЦОЯО, що пролунали на "Шустер LIVE", заслуговують не менш пильної уваги (далі в тексті — курсивом).
"Все те, що є у тестах, обов'язково є у підручниках, обов'язково є у шкільній програмі й у програмі зовнішнього незалежного оцінювання."
Так має бути. Але у 2013 році цього не буде, тому що тепер є відмінності між шкільною програмою і програмою ЗНО (у першій немає, наприклад, П'ятакова, Щорса, Брусилова). Отже, нинішнім абітурієнтам доведеться сутужно. У підручниках нових тем не буде. Часу на їх вивчення теж (адже зміни внесені буквально напередодні сесії, а не за рік до неї).
"Банк тестових завдань, який зараз формується в Україні, — він закритий. Він ще не сформований."
Як стверджує екс-директор УЦОЯО Ігор Лікарчук, банк завдань формується не сьогодні на сьогодні, а впродовж декількох років: "Є певна технологія. Кожне тестове завдання має пройти довгий шлях — експертну оцінку декількох фахівців, апробацію, вивчення психометричних характеристик . Якщо ж цього не відбувається — ймовірно, якість завдань буде низькою."
"Коли ми подивилися на банк тестових завдань... Там є тестові завдання, які стосуються і перелічених (Шухевича, Бандери. — Авт.) особистостей. Я спеціально захопила для народних депутатів вибірки".
Але, як витікає з попередньої цитати, банк ще не сформований. Отже, мається на увазі старий банк завдань за старою програмою. Однак тепер, коли програма тестування змінилася, завдання, що виходять за її рамки, УЦОЯО зобов'язаний буде викинути на смітник.
До речі, у заяві прес-служби Міносвіти підкреслюється, що у минулорічних тестових завданнях імена Степана Бандери та Романа Шухевича також були відсутні. "Це пересмикування фактів, — каже директор Центру освітнього моніторингу Павло Полянський. — У тестах їх дійсно не було, а у програмі, і, відповідно, у банку завдань були. Просто не всі завдання із запасників потрапляють до тесту".
Очевидно, що ситуація, яка складається навколо тестування з історії, може істотно підірвати довіру суспільства до ЗНО. І це буде вельми доречним напередодні ухвалення закону про вищу освіту. "Дискредитація ЗНО потрібна для того, щоб доповнити його вступними іспитами", — вважає Ігор Лікарчук.
"ЗНО давно б уже скасували. Але поки що бояться", — підкреслює Павло Полянський. Тому що авторитет тестування у суспільстві поки що великий. Однак ще кілька таких диверсій — і вже поручитися за це буде важко.
|